Art of CGI  18 Aralık 2017   İpuçları  

Maya V-Ray Could Not Obtain (-200) Hatası

6 sene önce

Yeni açtığımız bu bölümde tasarımlarınız da kullandığınız yazılımlar ile ilgili olarak alınan hatalar ve çözümleri işlenecektir. Ayrıca aynı işlem daha kısa nasıl yapılır, çözüm yolları vs. alanlarda içerikler üretilecektir.

Autodesk Maya arayüzünde IPR Renderın çalışmaması sahneye V-Ray ışıklarının eklenememesi gibi sonuçlar doğuran hatadır. Bu hatayı artık Maya 2018 ile varsayılan olarak gelen Arnold Render seçili iken almazsınız. Window > Rendering Editors > Render Settings kısmı Render using alanından render motoru olarak V-Rayi aktif ettiyseniz alıyorsunuz.

Hata Kodu: V-Ray Could Not Obtain License (-200)

Çözümü ise: Window > Settings/Preferences > Plug-in Manager kısmından V-Ray alanını bulup orada bulunan vrayformaya, xgenvray gibi tüm değişkenleri Loaded ve Autoloaded şeklinde işaretlemeniz gerekmektedir.

Hata ekranına dair ekran görüntüsü aşağıdadır. Bu yaptığımız işlemlerden sonra bile hala sorun devam edebilmektedir. Eğer hala hatayı almaya devam ederseniz Maya yazılımını ilk başta yönetici olarak çalıştırmanız sorunu çözecektir.

maya v-ray Could Not Obtain hatası

 

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir