Art of CGI  29 Eylül 2020   Ana Sayfa/Uncategorized/Yazılım  

2020’nin En Çok Kullanılan Render Motoru

4 sene önce

CGarchitect, arch viz pazarında 50’den fazla render motorunun kullanımını ölçen 2020 Mimari Görselleştirme Rendering Anketinin sonuçlarını açıkladı.

Sonuçlara pek şaşırmasakda yine anketin lideri vRay render motoru oldu. Corona render motorunuda satın alan Chaos Group bu alanda elini iyice güçlendirdi. Çünkü anketin 2. sırasında da Corona render motoru var.

GPU oluşturucular arasında, V-Ray GPU, önceki anketten bu yana kullanımda önemli bir azalma gördü, Unreal Engine, Twinmotion ve Enscape kullanımı önemli ölçüde arttı. CGarchitect render anketi 2016 yılından beri bu pazardaki trendleri gün yüzüne çıkarıyor. Bu yıl ki anlet 4. defa düzenleniyor ve 2529 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Ayrıca şunu da belirtelim. Anketlerden elde edilen ilginç bir bulgu, son yıllarda GPU oluşturmaya artan ilgiye rağmen, CPU oluşturma motorlarının üretimin temelini oluşturmata devam ediyor.

16 Haziran ile 11 Eylül tarihleri arasında farklı Facebook grupları ve CGarchitect platformu üzerinde toplanan veriler işlenere aşağıdaki gibi bir grafik oluşturulmuş.
Son 3 yıla ait en çok kullanılan render motorunu karşılaştırabileceğiniz alağıdaki sonuçlardan başka tüm listeye de göz atabilirsiniz.

render-anketi-2020

TÜM LİSTE

render-anketi-2020

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir