Art of CGI  1 Mart 2018   Ana Sayfa/Oyun & Sinema  

Black Panther’in Fütüristik Doğası

6 sene önce

Yaklaşık 10 yıldır Marvel ile bir çok projeye imza atan ve son olarak Black Panther filmi için fütüristik teknoloji arayüzleri ve cihazlar üreten Perception şirketiyle tanışın.

Perception en çok dikkat ettikler şeyin gerçeklik olduğunu açıkladı. Bu gerçeklik konusunda şirketin kurucu ortağı Jeremy Lasky “Marvel ile en çok konuştuğumuz şeylerden biri de hangi noktada durmamız gerektiği.” sorusu diyor.  Çünkü belli bir noktadan sonra izleyicilere çok absürd gelebilecek şeylerden dolayı onların takdiri yerine nefretiyle karşılaşabilirsiniz diye ekliyor.

Marvel’da Iron Man 2, Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı ve Thor: Ragnarok gibi filmlerde görülen film jeneriklerini, teknolojik arayüzleri ve cihazları üreten şirkete yenilikçi olmak zorundayız ama bunu öyle bir şekilde yapmalıyız ki ortaya tamamen de inanılmaz işler çıkarmamalıyız diyor.

Şirket Black Panther’i yapan ekibi son derece titiz davranarak teknolojik olarak dünyanın en gelişmiş şehri Wakanda’yı inşa etmeyi biraz çetrefilli hale getirdi. Wakanda, ülkeye ve en önemlisi Kara Panter’in kurşun geçirmez, kinetik giysisine güç sağlayan doğal bir kaynak olan vibranyum (Marvel çizgi romanlarında geçen nadir ve özel bir metal biçimi) açısından zengin bir ülke. Vibranyumun büyük ölçüde sesi emerek çalıştığını göz önünde bulunduran Lasky ve ekibi sonik silah, sesle yer belirleme (ekolokasyon), siyamatik (seslerin görsel karşılığını araştıran bilim) ve akışkan manyetik (ferrofluid) gibi şeylerden faydalanmaya karar verdi.

Marvel ile gerçekleştirdiği bütün projeler için şirket başta MIT Medya Laboratuvarı olmak üzere Carnegie Mellon Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göz atıyor. Ve bu film için amaçladıkları şey ise Iron Man/Tony Stark’ı tamamen geride bırakabilecek teknolojik bir ortamı hedeflemiş olmaları ve bunuda başarmış gibi duruyorlar. Eğer filme gittiyseniz bu yazılanlardan çok daha fazlasına şahit olabilirisiniz.

Perception ekibinden John Lepore “Tony Stark’ın etrafında parlayan mavi hologramlar vardı. Eğer Wakandanlar ondan daha üstün olacaksa üstlerinde sadece ışıktan oluşan bir şey taşımalarını bekleyemeyiz. Fiziksel bir madde olması gerekiyor. Ultrasonik sesle aktifleşen ve önünüzde farklı şekiller oluşturan parçacıklı vibranyum kumu kesinlikle hologramdan daha gelişmiş bir teknoloji. Fiziksel bir şey olduğu için dokunabiliyorsunuz, hissedebiliyorsunuz.” diyor.

Ekip kurmaca bir hikaye üzerinde çalışırken bile gerçekliği korumaya çalışıyor zira izleyiciyi bu şekilde kendilerine bağlaya bileceklerine inanıyorlar. Mesela filmde T’Challa’nın (Chadwick Boseman) saldırıya geçmeden önce bir grup insan kaçakçısını gözden geçirdiği bir sahne var. O sahnede alt kısımdaki holografik görüntüler kum benzeri vibranyumdan oluşuyor. Ve bu kum benzeri vibranyuma filmin giriş ve çıkış jeneriklerinde de yer veriliyor.

Lasky “Kullandığımız arayüzler bazı sahnelerde ekranın tümünü kaplıyor. Grafiklerimiz gerçek anlamda izleyiciyi esir alıyor. Bu yüzden hikayenin aktığına emin olmalıyız. Eğer bir yerlerde bir şeyleri yanlış yaparsak filmi bir bakıma mahvetmiş oluruz. İşte buna çok dikkat ediyoruz.” diyor. Konu ile ilgili daha detaylı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir