Art of CGI  12 Kasım 2018   Ana Sayfa/Oyun & Sinema  

Güle Güle Süper Kahramanların Babası: Stan Lee

5 sene önce

Stan Lee 1922 Amerika doğumlu çizgi roman yazarıdır. Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man gibi daha bir çok süperkahramanın babasıdır. Kısaca MARVEL’in kendisine çok şey borçlu olduğu değerli şahsiyet.

Asıl adı Stanley Martin Lieber olan yazar daha sonraları adını değiştirerek Stan Lee ismini kullanmaya başlamıştır. Ailesi maddi sorunları nedeniyle okulu bıraktı ve Timely’de çalışmaya başladı. İlk hikâyesi 1942 yılında Kaptan Amerika hakkındaydı. Unutmadan Timely bugün herkesin bildiği MARVEL.

1950’li yılların başlarında western, bilimkurgu ve korku gibi farklı alanlarda çizgiroman senaryoları yazdı. Daha sonra Martin Goodman tarafından DC’ye rakip olacak süper kahraman serileri oluşturmakla görevlendirildi.

Arkadaşı Jack Kirby ile ilk eserleri Fantastik Dörtlü‘yü 1961 yılında daha sonra Hulk‘ı daha sonrada en çok sevdiğim süper kahraman dediği Örümcek Adam’ı yayınladı. Daredevil ise 1964’te ortaya çıktı. Tüm bu karakterler Stan Lee’yi çok başarılı kıldı. Ve çizgi roman dünyasında yıllar geçse de ismi asla unutulmayacaklar arasına girdi.

Sinema dünyasının efsanevi isimlerinin yer aldığı Hollywood Walk of Fame’e arkadaşı Jack Kirby 1995 yılında kendisi de 2008 yılında adını yazdırdı.

Sinema filmlerinde Alfred Hitchcock ile ünlenen cameo tarzı ile son zamanlardaki tüm MARVEL filmlerinde 3-5 saniyelik rollerde oynamıştır.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir