Art of CGI  14 Kasım 2018   Ana Sayfa/Teknoloji  

İşlemci Devi Intel 50 Yaşında

6 sene önce

Herkesin yakından tanıdığı işlemci üreticisi Intel, kuruluşunun 50. yılını Wyndham Grand’da düzenlenen özel bir basın toplantısı ile kutladı.

Wyndham Grand’da düzenlenen toplantıya, şirketin 50 yılına dair önemli kilometre taşları paylaşılırken, şirketin önümüzdeki dönem odaklanacağı konular ve dünya ile Türkiye PC pazarına dair en son gelişmeler de paylaşıldı.

İlk olarak söz alan Obermaier,Intel’in iğne ucu kadar küçük bir alana 200 milyon transistör sığdırabilen bir şirket haline geldiğini anlattı. Bu olay aslen sıkça duyduğumuz nanometre düzeyiyle ilgili bir kavram. Mesela şu an piyasadaki en güçlü işlemcilerden Intel i9 9900K 14nm üretim teknolojisine sahip. Bu üretim teknolojisi elektronik sektörü için altın bir kural haline gelen ve inovasyon için adeta bir sıçrama tahtası oluşturmuş Moore Yasası ile ilgili. (Moore ile ilgili ayrıntılı bir yazı burada)

Konuya dönecek olursak Intel 2017’de 62,8 milyar gelir elde etti. Dünya genelinde 102 bin 700 çalışanı olan şirketin gelecek dönemde otonom sürüş, 5G ağları, yapay zeka ve sanal dünyalar üzerine odaklanacağı belirtildi.

Ayrıca şirket yetkilileri Türkiye’de 5 yaşın üzerinde 10 milyon civarı bilgisayarın yenilenmesi gerektiğini, bunun da kendileri için bir fırsat olduğunu ifade etti. Biz 3D ve CG işiyle ilgilenenler için CPU ile üretim sürecini kullanan bir çok sanatçının ve tasarımcının hayatını yakından ilgilendiren Intel ile daha nice yıllara.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir