Art of CGI  15 Eylül 2022   Ana Sayfa/Yazılım  

Metin Girerek Video Edit Yapın

2 sene önce

Metinlerle Video Düzenleyebileceğiniz Yapay Zekalı Araç olan Runway “Text to Video” isimli yapay zekalı video düzenleme programıyla daha önce tanışmış mıydınız?

Bu metinden videoya olan düzenleme yolculuğunu etkileyici bir filmle tanıtan firma video üretimine ve video editörlüğünün geleceğine ışık tutuyor. Metinden resim üreten yapay zekalı araçlar, yaratıcı dünyada büyük bir değişime yol açtı. Midjourney, Dall-e, Craiyon bunlardan en çok bilinenlerinden. Yapay zekalı araçlarla moda tasarımı, animasyon, görsel kimlik, stok görsel vs. alanlarda aklınıza ne geliyorsa gerçeğe yakın ve sürrealist şekilde eserler üretebilirsiniz. Bu konuda hikaye anlatıcı Barış Özcan’ın BU VİDEOSU size ilham olabilir.

İşte metinden video üretebilen iyi performanslı araçlar daha çok yaygınlaşmadan Runway’in “Text to Video” (metinden videoya) isimli yeni özelliği de bu alandaki öngörülerimizi güçlendirecek türden. Çevrim içi video düzenleme aracı geliştiricisi Runway, yeni tanıtım videosunda yapay zeka destekli yeni özelliğini tanıttıyor. Metinlerle videoların nasıl düzenlenebileceğini ve video niteliğindeki herhangi bir sahnenin nasıl oluşturulabileceği ve her sahne için sınırsızca komut girerek son derece pratik bir şekilde videoyu nasıl düzenleyebileceğiniz konusunda size tüyolar veriyor.

Örneğin videonun son kısmında bir fotoğrafçıya yer verilmiş. Yazılı komutlarla figür yeşil ekran (chroma key) yapılıp arka kısmı bulanıklaştırılıyor ve siyah beyaz bir arka plan giydirilebiliyor ve bunların hepsi sadece büyülü kutu dedikleri arama çubuğunu andıran bir metin alanına komutlar girilerek yapılabiliyor.

Ama metinden video üreten araçlarla ilgili hala çözüm bekleyen yapay zekanın eğitimi ve videoların resimlere kıyasla yüksek sayısal hesaplama işlemleri gerektirmesi gibi sorunlar da yok değil. Söz konusu tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. Ayrıca BURADAN firmanın internet adresine ulaşabilirsiniz.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir