Art of CGI  14 Ağustos 2018   Ana Sayfa/Teknoloji  

NVIDA’dan Yeni GPU Teknolojisi: Quadro RTX Serisi

6 sene önce

SIGGRAPH 2018 etkinlikleri kapsamında NVIDIA ilk Turing mimarisi tabanlı Quadro RTX kodlu GPU’larını duyurdu. Gerçek zamanlı olarak fotogerçekçi sahneler oluşturmasını, iş akışlarına yeni AI tabanlı yetenekler eklemesini sağlayacak bu yeni ürün dünya genelindeki 50 milyon tasarımcı ve sanatçının çalışmaları için bir devrim niteliğinde olacak.

NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang’ın SIGGRAPH konferansında açıkladığı NVIDIA® Quadro® RTX ™ 8000, Quadro RTX 6000 ve Quadro RTX 5000 modelleri ve Quadro RTX serverlarını da duyurdu. RTX teknolojisine ait kısa bir demoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

NVIDIA Profesyonel Görselleştirme Başkan Yardımcısı Bob Pette, “Quadro RTX, global bilgisayar grafik endüstrisi için yeni bir çağın başlangıcını gösteriyor” dedi.  Tasarımcılar ve sanatçılar, gerçek zamanlı olarak karmaşık tasarımları ve görsel efektleri ile ışın izlemeli foto-gerçekçi ayrıntılar arasında etkileşimde bulunabilecekler.

Quadro RTX GPU’lar, film ve video içerik oluşturmada kullanılanlar gibi en zorlu görsel hesaplama iş yükleri için tasarlanmıştır. Fiziksel olarak doğru gölgeler, yansımalar, kırılmalar ve küresel aydınlatma ile nesnelerin ve ortamların gerçek zamanlı ışın izlemesini sağlayan yeni RT Çekirdekleri GPU tabanlı teknolojilerin daha zamanı değil sözünü bizlere unutturacak gibi duruyor.

Tensor Çekirdeklerinin, AI ile geliştirilmiş render, ürün ve hizmetlerin güçlendirilmesi için kritik olan derin sinir ağı eğitimini ve çıkarımını yapan kartlar 4608 CUDA® çekirdeğine sahip, gerçek dünyadaki fiziğin karmaşık benzetimini hızlandırmak için saniyede 16 trilyon tamsayı işlemine ve paralel olarak 16 trilyon kayan nokta işlemi gerçekleştirebiliyor.

8K film içeriğini ve daha fazlasını desteklemek için minumum ultra hızlı Samsung 16Gb GDDR6 belleğe sahip olacak olan kartlar NVIDIA NVLink® ile yüksek hızlı bağlantıya sahip iki GPU’yu 96GB’a kadar olan bellek kapasitesini ölçeklendirmek ve 100 GB / sn’ye kadar veri aktarımıyla daha yüksek performans sağlamak için birleştirilebiliyor.

Kart modellerine göre hafızalar ve tahmini satış fiyatlarını aşağıdan görebilirsiniz. Malesef ki kur farkından dolayı bizler gibi son kullanıcı için ancak hayal niteliğinde ki bu kartlar için en ucuzunun bile 18 bin tl civarı olacağını ön görüyorum.

Quadro RTX 8000 48GB : $10,000
Quadro RTX 6000 24GB : $6,300
Quadro RTX 5000 16GB  : $2,300

Aşağıdan Unreal Engine ile gerçek zamanlı RTX kart kullanılarak render edilmiş videoya göz atabilirsiniz.

Siggraph etkinliğinde NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang tarafından yapılan İngilizce tanıtım konuşmasının tamamı için ise sizi şöyle alalım.

 


Eğer isterseniz site içerisinde NVIDIA ile ilgili haberleri ana sayfanın sağ üst ve en alt kısmından arayabilirsiniz. Ayrıca içeriklerimizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak site devamlılığına katkıda bulunabilirsiniz. 


 

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir