Art of CGI  14 Eylül 2020   Ana Sayfa/Teknoloji  

NVIDIA ARM’yi Satın Aldı

4 sene önce

Japonya merkezli SoftBank Group’un çip üreticisi Arm’ı 32 milyar dolara 2018 yılının Temmuz ayında satın almıştı. Bugün ise yeni bir haber ile karşımıza çıkan Arm, Nvidia tarafından satın alınmaya hazırlanıyor. Paylaşılan bilgilere göre ABD merkezli grafik kartı üreticisi Nvidia ile SoftBank, Arm satışı için anlaştı.

Toplam 40 Milyar dolar satış bedeli züerinden anlaşılan satış devlet kurumlarınında onaylaması ile önümüzdeki aylarda tamamlanacak. 40 milyar dolarlık satın alma ücretinin bir kısmının nakit kalan kısmının ise Nvidia hisseleri olarak SoftBank’a ödeneceğini de ekleyelim.

Kısa zaman önce bazı Windows laptoplarda Arm tabanlı işlemciler kullanılmaya başlanmıştı. Geçtiğimiz Nisan ayında ise Apple, Mac modellerinde kendi üreteceği Arm tabanlı işlemciler kullanacağını duyurmuştu. Bu haberler Arm şirketinin değerine değer katmış oldu.

Diğer taraftan Nvidia’nın hızlandırıcı sistemlerinde işlemci mimarileri kullandığı ve bunu da AMD’den tedarik ettiği biliniyor. Yakın dönemde bu işlemciler ARM çekirdeklerinden oluşacak. Ayrıca ARM’ın İngiltere’deki merkez üssüne ARM işlemcilerden oluşturulmuş bir yapay zeka süper bilgisayarı kurulacağı da açıklamalar arasında.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Etiketler: , ,
Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir