Art of CGI  18 Nisan 2023   Ana Sayfa/Sektörel/Yazılım  

Renderman 25. Sürümünü Yayınladı

1 sene önce

Pixar, VFX ve animasyon prodüksiyon rener motorunun bir sonraki büyük güncellemesi olan RenderMan 25.0’ı yayınladı.

Önemli değişiklikler arasında Pixar’ın kendi animasyon filmlerinde kullandığı yapay zeka eğitimli denoiser entegrasyonu ve MaterialX Lama katmanlı malzeme sistemi ile Stilize Görünümler araç setindeki güncellemeler de yer alıyor.

Pixar’ın hibrit CPU/GPU render motoru RenderMan XPU, hacim ve deformasyon hareket bulanıklığı desteği ekleyerek önemli bir güncelleme aldı ve artık daha geniş bir lookdev çalışması yelpazesi için kullanılabilecek ve Blender, Houdini, Katana ve Maya için entegrasyon eklentilerinin tümü de güncellendi.

ILM, Pixar ve Disney’den VFX ve animasyon veri setleri üzerinde eğitilmiş yeni yapay zeka tabanlı denoiser teknolojisi
RenderMan 25, 2021’in kilometre taşı RenderMan 24 kadar büyük bir güncelleme olmasa da, Toy Story 4’ten bu yana her Pixar filminde kullanılan AI denoiser (noktalama) özelliğine sahip oluyor.

ILM, Pixar ve Walt Disney Animasyon Stüdyolarının prodüksiyon verileri kullanılarak eğitilen bu sistem hem fotogerçekçi VFX hem de stilize animasyon için uyarlandı ve çekimlerdeki karmaşık ayrıntıları korumada da bayağı yetenekli.

Pixar’a göre, çok fazla saç ve kürk içeren çekimler veya karmaşık nokta tabanlı efektlere sahip FX çekimleri gibi “diğer denoiser’ların başarısız olmasına neden olabilecek karmaşık, ayrıntılı görüntülerde başarılı”. Haberin devamını BURADAN okuyabilirsiniz.

Ticari olmayan sürümü BURADAN giriş yaparak indirebilirsiniz.

RenderMan 25 Feature Reel from Pixar's RenderMan on Vimeo.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir