Art of CGI  14 Kasım 2017   Ana Sayfa/Teknoloji  

Xsens’ten Yeni Mocap Teknolojisi

7 sene önce

Xsens, daha önce MVN Stüdyo olarak bilinen MVN mocap takımları serisi ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış hareket yakalama yazılımının yeni bir versiyonu olan MVN Animate 2018’i piyasaya sürdü.

Yazılım, MVN takım elbiseleri tarafından üretilen verileri işler, kalibrasyon, oynatma ve düzenleme işlemlerini gerçekleştirir ve manyetik bozulma gibi problemleri sorunsuzca sonuca ulaştırır. Xsens’in teknolojisi FIFA gibi büyük oyunlarda ve Iron Man, Dunkirk gibi dünyaca ünlü filmlerde kullanılmıştır. Vücut mocap’ı konusunda çığır açacağa benzeyen yeni Xsens teknolojisi 3ds Max, Maya, Motion Builder, Cinema 4D gibi bir çok programa mocap datası aktarmada destek veriyor. Buradan desteklediği yazılımları ve ayrıntıları okuyabilirsiniz.

Xsens hareketi yakalamak için dijital kameralar ve reflektörlerden ziyade jiroskoplar, ivmeölçerler ve manyetometreleri kullanıyor. Konu hakkındaki ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bilmek isterseniz diye ayrıca hareket yakalama teknolojisinin kullanıldığı ilk uzun metrajlı filmin 2000 yılında yapılan “Sinbad: Beyond the Veil of Mists” olduğunu da belirtelim.

Xsens’e ait tanıcı örnek videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir