Art of CGI  3 Ocak 2019   Ana Sayfa/Yazılım  

Doğum Günün Kutlu Olsun Yüce Yazılım. Blender 25 Yaşında

6 sene önce

Dün Ücretsiz 3D Yazılım Blender’ın 25. doğum günüydü. Blender ‘ın bir gün gecikmeyle de olsa doğum gününü kutluyoruz

1993 Yılbaşı tatilinde Ton Roosendaal tarafından yazılmaya başlandı. 1993 yılında yaptığı özgün tasarımlara dayanarak Blender yazılımı üzerinde çalışmaya başlayan Ton 2 Ocak 1994 tarihinde, ilk sürümü, alt bölüm tabanlı pencereleme sistemi ile piyasaya sürdü.

Ton’un SGI Indigo2 iş istasyonunun eski bir yedeğiyle tanımlanan bu ilk sürümün kaynak kodlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlk dosyalar oluşturulduktan sonra, yazılımın Hollanda’daki NeoGeo animasyon stüdyosunda şirket içi bir araç olarak üretime hazır hale gelmesi 15 ay sürdü. Blender daha sonra 1 Ocak 1998’de çevrimiçi olarak piyasaya sürüldü.

Linux ve Windows sürümleri kısa bir süre sonra piyasaya sürülen yazılım 13 Ekim 2002’de GNU GPL lisansına sahip oldu. Hala gönüllü geliştiriciler ile her geçen gün piyasadaki tekellere kafa tutmaya devam edip çok güzel yeni özellikleri ile piyasanın tozunu attırmaya devam ediyor.

Doğum günü için Blender’ın basın bültenine buradan ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık bir buçuk yıl önce burada da haberini yaptığımız ve tamamı Blender ile yapılan, ağzımızı açık bırakan muhteşem animasyon filmi Ajan 327: Operasyon Berber Dükkanı filmi size Blender’ın ne kadar süper bir program olduğunu kanıtlayacaktır.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir