Art of CGI  17 Ekim 2022   Ana Sayfa/Sektörel  

Gerçek Zamanlı Render Motoru: U-Render İflas Etti

2 sene önce

Önceden ismi Tachyon Render olan Octane tarzı gerçek zamanlı fiziksel tabanlı render motorunu U-Render Cinema 4D için 2018 yılından beri geliştirilmekteydi. Söz konusu haberi bizde BURADA yapmıştık. Avusturya menşeli firma COVID pandemisi ve gelişen küresel ekonomik sorunlardan dolayı maalesef iflas başvurusunda bulundu ve satışları durdurdu.

Abonelik alan kullanıcıların ise kalıcı lisanslarını kullanmaya devam edebilecekler bu konuda endişeye gerek yok. Sanatçılara basit görselleştirme ve hareketli grafik alanında yardımcı olan yazılım bilindiği üzere particle dinamikleri üzerine destek sağlamıyordu. U-Render’ın iflas başvurusuna göre, şirketin yaklaşık 1,4 milyon Euro’luk borcuna karşılık feshedildiğinde varlıkları yalnızca 0,8 milyon Euro’ydu ayrıca şirkette 16 kişi çalışıyordu.

Aşağıdaki videodan da göreceğiniz üzere Maya ara yüzünde çalışan bir ön gösterim videosu yayınlanmış olsa da Maya için bir final sürümü hiçbir zaman piyasaya sürülmedi ve bir U-Render çalışanı, haberin “özellikle Maya eklentisini piyasaya sürmeye yakın olduğumuz için herkes için bir şok olduğu” yönünde bir açıklama yaptı.

Son olarak U-Render’ın kurucusu Martin Weber basın açıklamasında söylediği şu sözler ile haberi noktalayalım: “Tahmin edebileceğiniz gibi, bu karar hepimizi derinden yaraladı. Yıllar boyunca bizi destekleyen ve cesaretlendiren herkese teşekkür etmek istiyorum.” Ayrıca U-Render bu yılın başlarında yalnızca abonelik modeline geçmiş olsa da, firma tüm müşterilere kalıcı bir lisans anahtarı vererek yazılımı kullanmaya devam etmeyi mümkün kılacağını da açıkladı.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir