Art of CGI  10 Ekim 2018   Ana Sayfa/Yazılım  

TopoGun’un Tahtı Sallanıyor: TopoLogiK

6 sene önce

KinematicLab, “daha ​​prosedürel, parametrik ve verimli bir yaklaşım” vaat eden, 3DS Max için yepyeni bir retopoloji aracı olan TopoLogiK yazılımını piyasaya sürdü.

Birçoğu yeni olan ve bazıları Blender veya Topogun gibi diğer uygulamalardaki benzer araçlardan ilham alan uzun bir özellik listesine sahip olan yazılımı buradan satın alabilirsiniz. Yazılım ile ilgili İngilizce dilindeki eğitimlere buradan ulaşabilirisiniz. 3ds Max 2013-2019 arası sürümlere kurulabilen eklentinin 30 avro ücreti var.

Topoloji nedir? Diye merak ediyorsanız kısaca açıklayalım. Uygunluğu bakımından modellemenin temelini oluşturmaktadır. Özellikle organik modelleme yaparken modelin girinti çıkıntıları ve kıvrımlarını oluşturulurken modelleme tekniğine göre uygun bir geometrik forma sahip olması gerekmektedir.

Yani modellerin geometriye uyumudur denebilir kısaca topoloji için. 3D boyama için UV açılması elzem bir konudur ve düzgün bir UV haritası için düzgün bir topoloji gerekir. Modelin gerçekçi görünmesinde çok yardımcı olur. Ayrıca riglemede ve skin işlemlerinde gerekli olan en az polygon ile en çok kontrolü sağlamış olursunuz. Buda size animasyonlarınız için büyük kolaylık sağlamaktadır.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Etiketler: ,
Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir