Art of CGI  17 Ağustos 2017   Ana Sayfa/Blog  

Dikey Kurgu Nedir?

7 sene önce

Dikey kurgu; birçok farklı kaynaktan gelen görüntülerin, fark edilmeyecek derecede kusursuz birleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Piyasada bu işi yapan programlara compositing programı denir. Örnek verecek olursak  Adobe After Effect,  Foundry Nuke, Blackmagic Fusion gibi programlar sektörün önde gelen dikey kurgu araçlarıdır.

Dikey kurgu öğrenirken izlenmesi geren çalışma programı oldukça önemlidir. Örnek bir sıralama yapacak olursak: Basit hareket ilkeleri, VFX Pipeline, Compositing Teorisi, Sahne Oluşturma, Rotoskop, Renk Düzenleme, Transformation & Tracking, Keying ve rendering işlemleri şeklinde sıralanabilir.

dikey kurgu örnek resim

İyi Bir Dikey Kurgucu (Compositor) Olmak İçin Ne Gerekiyor

Farklı kaynaklardan gelen görüntüleri birleştirirken nihai olarak elde edilen sonuç gerçek görünmelidir. Ancak hepsi bu kadar değil. Bir Photoshop sanatçısı gibi bir görüntü üzerinde çalışmak bir gün sürebilir. Saniyede 24 kare olduğunu düşünürsek dakikada 1.440 kareye sahip olan bir video için dikey kurgucu hızlı olması gerekir. Ayrıca dikey kurgu sanatçısı temel anlamda sanat, grafik tasarım, tipografi, görüntü yönetmenliği, temel bilimler gibi birçok farklı konuda bilgi sahibi olmalı ve gerçeğe en yakın sonuçları elde etmelidir.

dikey kurgu örnek resim

Aşağıdaki videoda dijital dikey kurgucu Roy Peker VFX’in ve özellikle dijital kompozit’in ne olduğunu açıklıyor. 3D, Matchmove, Derecelendirme, Ses tasarımı ve çok daha fazlası gibi dikey kurgu becerilerini ve nasıl yapıldıklarını bu videoda bulabileceksiniz.

English Topic Summary  A short project that I have created that explains what is VFX and especially Digital Compositing. This project was made to showcase my skills alongside my creativity, I was responsible for all of the 2D aspect of it and supervising the team that was working on their own special skills such as 3D, Matchmove, Grading, Sound design and much more…..!

 

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir