Art of CGI  29 Haziran 2018   Ana Sayfa/Yazılım  

FStorm’culara Müjde! Dava Kazanıldı

6 sene önce

Tüm takipçilere ve CG sanatçılarına müjde!

OTOY ve FStorm arasındaki bir telif hakkı anlaşmasında, Rus Mahkemesi eskiden Octane’de çalışmış olan Andrey Kozlov tarafından geliştirilen GPU render yazılımı FStorm lehine karar verdi.

Andrey Kozlov, OTOY tarafından yazılımını geliştirmek için Octane’den IP kullanmakla suçlanmıştı ve sonucunda Yeni Zelanda Yüksek Mahkemesi tarafından suçlanmış FStormRender’in hak ihlaline neden olan haklarının satılmasını, indirilmesini veya tedarik edilmesini engelleyen kalıcı tedbirler vermişti. Kasım ayına ait ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bunu takiben dava, Rus mahkemelerinde devam etti ve FStorm web sitesinde paylaşılan belgelere göre, FStorm lehine son zamanlarda itirazda bulundu. Andrey tarafından FStorm’un forumunda yayınlanan mahkeme bulgularının özeti, N.E Moskova Devlet Teknik Üniversitesi Dijital Bilgi Araştırma Merkezi’nden uzman Bauman, aşağıdaki sonuçlara varmıştır:

1) FStormRender ECM programının kaynak kodu / program kodu, OctaneRender ECM programının kaynak kodu / program kodunun replikasyonu (kopyası) değildir;

2) FStormRender ECM programının kaynak kodunun / program kodunun herhangi bir işareti OctaneRender ECM programının kaynak kodunun / program kodunun kopyalanması (kopyası) yoktur;

3) FStormRender ECM programının, OctaneRender ECM programının yeniden işlenmiş versiyonu (modifikasyon) olduğu belirtileri yoktur;

4) OctaneRender ECM programının çoğaltılması (kopyalanması) sonucu olan FStormRender ECM programının herhangi bir işareti bulunmamaktadır.

Ayrıca FStorm formunda yayınlanan ilgili içeriğe buradan ulaşabilirsiniz. Bugün itibariyle FStorm’un sitesi açılmış ve aylık abonelikle render yazılılmının indirilmesi aktif hale gelmiştir. Buradan yazılımı edinebilirsiniz.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Etiketler: ,
Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir