Art of CGI  20 Ekim 2017   Ana Sayfa/Teknoloji  

30.000 Yıl Önceki Atalarımızı Merak Edenler

7 sene önce

Sanal gerçeklik teknolojisi her geçen gün farklı alanlarda kullanılmaya devam ediyor. Şimdide Visual Science VR uygulaması ile, Rus görselleştirme stüdyosu Visual Science ve Rus Bilim Akademisi Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü 30000 yıl önce Rusya dolaylarında yaşamış olan Avrupa’daki en eski Homo sapienslerden Sungir insanlarının görselleştirmesini yaptı.

Daha öncede Zonguldak’ta 1000 yıl öncesinde yaşamış  “Karadeniz’in Efesi” olarak anılan Tios Antik Kenti’nde bulunan askeri bir komutan benzer bir yöntemle canlandırılmıştı. Atalarımızı yakından tanımamıza olanak sağlayacak bu teknolojiler ülkemiz içinde çok yararlı alanlarda kullanılabilir.

Yazılım, Sovyet arkeologu ve antropolog Mikhail Gerasimov tarafından geliştirilen kafatası temelli yüz iyileştirme tekniklerine dayanıyor. Videoda kullanılan metodoloji daha ayrıntılı biçimde açıklanıyor. Aşağıdan konu ile ilgili 360 derece videoya göz atabilirsiniz.

Bu konu hakkında firmanın CEO’su Ivan Konstantinov’ın yaptığı açıklama şu şekilde. Bilgisayar grafikleriyle birlikte kullanılan en ileri teknolojiler, çocuklara bilimi öğretecek ve genç insanlara tarih ve doğal dünyayı öğrenmeleri için ilham veren güçlü bir araçtır. 10-13 yaş arasındaki iki Sungir kardeşin kafataslarının lazer taramaları ve yüksek tanımlı fotoğrafları, yüzleri 3D modelleme yazılımı ve yüz yeniden yapılandırma teknikleri aracılığıyla görselleştirmek için program kullanıldı. Bu ayrıntıları bilimsel bir titizlikle görselleştirerek Sungir’i mümkün olan en geniş kitleyle paylaşabiliyoruz.

imac resim

 

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir