Art of CGI  28 Mayıs 2021   Ana Sayfa/Sektörel  

Amazon, MGM Stüdyolarını 8.45 Milyar Dolara Satın Aldı

3 sene önce

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Amazon, MGM’yi satın aldığını resmi olarak açıkladı. Bu satın alımın sonucunda Amazon’un video akış platformu Amazon Prime Video’ya birçok içerik eklenecek. Amazon, 8.45 milyar dolarlık bir anlaşmayla başta “James Bond” filmleri olmak üzere pek çok kayda değer yapımın haklarını elinde bulunduran MGM stüdyolarını satın aldı.

Hollywood’un en eski film stüdyoları arasında yer alan ve “The Wizard of Oz” (Oz Büyücüsü), “Singin’ in the Rain”, “Ben-Hur” gibi unutulmaz filmleri sinema dünyasına kazandıran Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), uzun yıllar sinema dünyasına yön veren film stüdyolarından biri olsa da, zamanla eski gücünü ve 2010 yılında iflasın eşiğine geldi. James Bond serisini elinde bulunduran MGM Stüdyoları geçen Aralık ayında iflasını ilan etmiş ve kütüphanesindeki 4,000 film ve toplamda 17,000 saatlik TV projesi satışa çıkarmıştı.

Dijital platform pazarında rekabetin artmasıyla birlikte MGM gibi zengin bir film ve dizi seçkisine sahip olan şirketlerin değeri kayda değer ölçüde arttı. Dijital platformlarında kullanıcılarına sundukları film ve dizilerin sayısını artırmak ve yeni içeriklere kaynaklık edebilecek popüler fikri mülkiyetlerin haklarını almak isteyen Netflix, Apple, Disney gibi şirketler için MGM’in zengin içerik kütüphanesi cazip bir seçenek olarak görüldü. MGM stüdyolarını satın alabilmek için haftalardır görüşmeler yapan Amazon, 9 milyar dolara yakın bir teklifte bulunmuştu.

Bu anlaşma Amazon’a MGM’in haklarını elinde bulundurduğu 12’si en iyi film dalında olmak üzere toplamda 177 Oscar’lı 6 bine yakın yapımı kazandırdı. Prime Video ve Amazon Studios Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike Hopkins, anlaşmaya ilişkin, satın alma anlaşmasının arkasındaki gerçek finansal değerin, MGM’nin yetenekli ekibiyle birlikte yeniden tasarlamayı ve geliştirmeyi planladıkları zengin katalog olduğunun altını çizdi. Hopkins, “Çok heyecan verici” diye nitelendirdiği anlaşmanın ayrıca “pek çok fırsat” sunduğunu vurguladı.

Satın alma haberinin ardından, Amazon hisseleri yüzde 0.43 yükseldi.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir