Art of CGI  20 Mart 2019   Ana Sayfa/Yazılım  

Hoşçakal Mattepaint. Yapay Zeka Harikası GauGan ile Tanışın

5 sene önce

Nvidia’nın yapay zeka ve derin öğrenme üzerine gerçekleştirdiği etkinlik GTC 2019‘da tanıtılan ve bir tür MS Paint olan aracın arkasında yapay zekanın bir kolu derin öğrenme yatıyor.Yazılımın adına da GauGan demişler.

İsminin Fransız ressam Gauguin ve algoritmasının kısaltması olan GAN’dan alan “GauGAN” çizimlerin boyanmasını, bir boyama kitabındaki  nesnelerin boyanması kadar kolaylaşıyor. Otonom araçlar, yapay zeka ve sanal gerçeklik kavramlarının artık günümüzde önemli gündem maddesi olduğu bir gerçek.

GauGan ile ilgili Nvidia’nın Derin Öğrenme Araştırmaları biriminin Başkan Yardımcısı Bryan Catanzaro’nun bu açıklaması iyi okuyun. (Ayrıntılar Videoda) Programda yer yüzünü karla kapladığınızda, program gökyüzünün de farklı bir renge bürüneceğini biliyor. İçinde göl barındıran bir görsele dağ eklediğinizde, suda bu dağın yansımasının olması gerektiğini biliyor.

Açıkçası post sürecinde sahne genişletme ve yeşilde çekilen görüntüler için Nuke tarzı dikey kurgu yazılımlarında yapılan MattePaint sürecini inanılmaz derece hızlandıracak bir yazılım olmuş GauGan.

Konu dışı olsa da bu konulara meraklı iseniz ilk olarak tercih edeceğiniz Python yazılım dili size yardımcı olacaktır. Daha sonra sırasıyla veri bilimi, veri görselleştirme, makina öğrenmesi, algoritmalar, derin öğrenme ve istatistik konularını sırasıyla hallettiğiniz ve Kaggle gibi platformlara aşina olduğunuzda yapay zeka hakkında üst seviye bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki bu konudan neden bahsettik. Bu da yazılım üzerine başka bir platformun habercisi diyelim.

Son olarak Nvidia’nın, derin öğrenmeyi eğitebilmek için Flickr üzerindeki 1 milyon izinli görsele başvurduğunu paylaşalım.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir