Art of CGI  6 Haziran 2018   Ana Sayfa/Teknoloji  

İntel’den 5 Ghz’lik 28 Çekirdekli Canavar

6 sene önce

Dünyaca ünlü işlemci üretici firma İntel: Tayvan’da düzenlenen Computex 2018’de fuarında, son zamanlarda iyice kızışan masaüstü işlemci çekirdek savaşlarına bir yenisi ekledi.

PC’ler için tasarladığı Skylake XCC kod adlı 28 gerçek 28 de sanal çekirdekli yeni işlemci hakkında bilgiler verdi. 28 çekirdekli işlemcinin ipuçlarını veren yonga üreticisi, bu yılın sonuna doğru işlemcinin piyasaya sunulacağını açıkladı. 2.7 GHz taban hızında çalışan bu yeni işlemciler 5GHz turbo hız seviyesine çıkabilecek.

Intel’in yeni 28 çekirdekli işlemcisi, performans test uygulaması olan Cinebench‘te işlemci performansı konusunda 7334 puan alarak bu konuda gerçekten tatminkar bir başarıya imza attı. Bu başarıyı şu şekilde karşılaştırabilirsiniz. 2 adet Xeon 2696 V4 işlemci (88 thread) en stabil sistemde bile max 5850 civarı puan alırken yeni çıkacak bu işlemcinin renderlar da ne kadar performans göstereceği çok aşikar.

Intel’in 18 çekirdekli son nesil işlemcileri 2000 dolar fiyat etiket ile satılırken bunun ne kadar cep yakacağını galiba söylemeye gerek yok.

9 dakikalık aşağıda ingilizce videodan işlemcinin fuardaki tanıtımına göz atabilirsiniz.

 

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir