Art of CGI  21 Mart 2023   Ana Sayfa/Sektörel  

Ağaçların Dijitalleri Yok; Sahip Çıkalım

11 ay önce

3D bitkiler ve ağaçlarla yaşıyor ve nefes alıyoruz. Kendimizi oyunlar, mimari ve VFX için devasa CG yeşillikleri oluşturmaya yönelik en iyi araçları üretmeye adadık. Ancak dijital ormanlar gerçeğinin yerini tutamaz. Her yıl kabaca İsviçre büyüklüğünde bir orman alanını kaybetmeye devam ediyoruz ve bunu gerçeğe dönüştürecek hiçbir eklenti yok. İşte bu sözlerle aktarıyor iToo firması 21 Mart Uluslararası Orman Günü hakkındaki düşüncelerini.

Ormanlar ekosistemimizin önemli bir parçasıdır ve sağlığımız için hayati bir rol oynarlar. Dünyanın akciğerleridir, oksijen üretir ve karbondioksiti emerler. Birçoğu tehlike altında olan ve bazılarını henüz keşfedemediğimiz muazzam çeşitlilikte bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yaparlar. Ormanlar yeryüzündeki yaşamı sürdürür. Kirleticileri ve diğer zararlı partikülleri uzaklaştırarak soluduğumuz havanın temizlenmesine yardımcı olurlar. Ağaçlar karbondioksit ve diğer sera gazlarını emerek iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Ormanlar ayrıca tarım ve gıda üretimi için gerekli olan su döngüsünün düzenlenmesine de yardımcı olur.

Ormanlar ruh sağlığımızı iyileştirir. Araştırmalar, doğada vakit geçirmenin stresi azaltmaya, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye, ruh halimizi iyileştirmeye ve refah duygusunu artırmaya yardımcı olabileceğini defalarca göstermiştir. Ormanlar huzurlu ve sakinleştirici bir ortam sağlayarak depresyon, anksiyete ve diğer ruh sağlığı sorunlarının belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ormanlar fiziksel sağlığımızı korur. İlaç üretiminde kullanılan birçok bitki ve hayvan türü için yaşam alanı sağlarlar. Tıbbi değeri olan 50.000 bitki türü olduğu tahmin edilmektedir. Ormanlar ayrıca vitamin ve mineraller açısından zengin meyve, fındık ve mantar gibi yılda 76 milyon ton gıda sağlar.

Kısacası, ormanlar çok önemlidir ve onları yılda 10 milyon hektarlık bir hızla kaybediyoruz. İşte bu nedenle iToo Software Uluslararası Ormanlar Günü’nü destekliyor, çünkü ormanların sağlığımız ve gezegenin sağlığı için önemini kabul ediyoruz. Bugün sizi ormanların önemi üzerine düşünmeye, sürdürülebilir seçimler yapmaya, geri dönüşüm ve enerji tasarrufu yapmaya, belki bir ağaç dikmeye veya bir ağaca sponsor olmaya, yerel bir doğa koruma alanını ziyaret etmeyi veya bu alana dahil olmayı düşünmeye ya da farkındalık yaratmaya yardımcı olmak için kendi gönderinizi oluşturmaya davet ediyoruz.

Bizde iToo yazılım firması ve geliştirici ailesine bu duyarlı içerik ve bu özel güne desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Haberin İngilizce metni için BURAYA tıklayabilirsiniz.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir