Art of CGI  13 Aralık 2017   Ana Sayfa/Yazılım  

LightWave 2018 için Sayılı Günler Kaldı

6 sene önce

NewTek firması, 3D modelleme ve animasyon yazılımının uzun zamandır beklenen yeni sürümünün LightWave 2018’i 1 Ocak 2018’de yayınlayacağını açıkladı.

Tarihin tozlu sayfalarına gömülmek üzereyken son anda atağa kalkan LightWave bildiğiniz üzere 2015 yılından beridir yeni sürüm çıkarmıyordu. Güncelleştirme, yeni bir PBR materyal ve hacimsel oluşturma sistemi ve 3ds Max stili değiştirici (modifier) ile gelecek. Buradaki blogta geliştirmeyi ne aşamada olduğunu zaman zaman paylaşıyorlardı.

LightWave 2018 için yeniden yazılan fizik motoru sayesinde viewport ekranında anlık gerçekçi görüntü elde edebileceksiniz. PBR (Physically-Based Rendering) olarak adlandırılan bu özelliği daha önceden CryEngine oyun motoru da kullanmıştı.

Gölgeleme, aydınlatma ve FiberFX güncellemeleride olacak olan bu sürümde. FiberFX ne diye merak ediyorsanız LightWave’in saç sistemi olup saç kıl tüy gibi objeleri render etmek için geliştirilmiştir. Bu sayede saç liflerine materyal atanabilecek.

Yeni cel-gölgelendirme seçenekleri ile ayrıca render efektlerini daha iyi şekildei OpenGL önizlemesi yardımıyla alabileceksiniz. Cel Shader sayesinde gerçek olmayan çıktılar alabileceksiniz. Buda 3D animasyonunuzu çizgi film haline getirebileceğiniz anlamına geliyor. Bu özellik Cinema 4D kullanıcılarının Cel Renderer olarak bildiği özelliğin aynısıdır.

Yeni VR kamera, UDIM desteği, kullanıcı arayüzü güncellemeleri ve 360 derecelik çekimleri küresel veya silindirik biçimlerde yapmak için yeni bir sanal gerçeklik kamerası arayüze eklenecekler arasında. Ayrıca LightWave artık MARI gibi araçlarda kullanılan UDIM UV düzen biçimini de destekleyecek.

Yeni sürümdeki bir çok özelliğin detaylı bir şekilde bakmak isterseniz buradan buyurun.

Eskide olsa yazılımın 2014 yılına ait  showreelini aşağıdan izleyebilirsiniz.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir