Art of CGI  9 Kasım 2017   Ana Sayfa/Yazılım  

Materyalde Devrim: VRscans Hakkında Herşey

6 sene önce

VRscans, normal doku haritalama akışları ve gerçekçi görüntüler oluşturmak için malzeme özelliklerini kolayca oluşturan, gerçek hayattaki dokuların özel cihazlarda taranması ile oluşturulmuş materyal kütüphanesidir.

Chaos Group, birkaç yıllık araştırma ve prototipleme işleminden sonra bu teknolojiyi patent altına alıp pazara sunmayı başardı. Kullandıkları teknoloji ile 20×20 cm boyutundaki gerçek dünya malzemesini tarayan cihaz tekrarsız (seamless) dokuları 5600 kez fotoğraflayarak tescilli yazılım teknolojisi ile .vrscan formatında kaydeder.

VR tarama teknolojisinin nasıl çalıştığını ve V-Ray’deki VR tarayıcıları nasıl kullanabileceğinizi ingilizce dilinde açıklayan aşağıdaki video size yardımcı olacaktır. Autodesk 3ds Max ve Maya kullanıcısı iseniz tamamen ücretsiz full VRscans’ı 3 ay boyunca kullanabilirsiniz. Bağlantı için buradan buyurun. Siteye üye olduktan sonra kütüphaneyi kullanmaya başlayabileceksiniz.

VR taramaları materyalleri, Blinn, Ward ve GGX gibi standart BRDF yaklaşımlarından daha üstündür. Renderlar da ki dokuları gerçek dünya materyallerine benzetmek için yüksek seviyede doğruluğa olanak tanıyan teknoloji mevcut bir gerçek dünya nesne yüzeyinin taranmasıyla başlar. VRscans, bir malzemenin gerçek yüzey görünümü, doku verileri ve ışığa tepkisini ölçmek için BRDF yaklaşımları (Phong, Blinn, Ward vb.) yerine BTF’yi kullanır (çift yönlü doku işlevleri).

Maya arayüzünde Başka bir tanıtım videosu için şöyle buyurun.

Yine tüm tarama süreci ve kullanımı anlatan RapidImages’den Sören Larsson sunumu için şöyle buyurun.

 

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir