Art of CGI  2 Mart 2018   Ana Sayfa/Oyun & Sinema  

Oyun Geliştirene KDV Yok

6 sene önce

Vergi cenneti ülkemiz de katma değer vergisi (KDV) yeni düzenlenen kanun tasarısı ile artık oyun geliştiricilerden alınmayacak.

Katma Değer Vergisi Kanunu’na dair değişikleri öngören kanun tasarısı, yakın zaman önce TBMM’ne sevk edilmiş ve KDV tahsilinde kökten bir değişiklik yapılması önerilmişti. Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Maliye Bakanlığı, birçok farklılık getirecek yeni düzenlemelere açıklık getirdi.

Konu hakkında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Kanun tasarısının amacı; yatırımı, üretimi ve ihracatı desteklemek, işletmeler üzerinde oluşan finansman yükünü ortadan kaldırmak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin vergiye uyumunu kolaylaştırmak, kayıtlılığı teşvik etmek ve vergi uygulamalarında mükellef haklarını güçlendirmektir. Bu amaç çerçevesinde 25 maddeden oluşan kanun tasarısı oluşturulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Ağbal, yeni KDV kanunuyla birlikte oyun geliştiricilerin Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerine yönelik makine ve teçhizat alımlarına KDV istisnası getirileceğini söyledi. Tabi bu muafiyetten yararlanabilmeniz için teknoloji bölgelerinde faaliyet gösteren bir oyun firması olmanız gerektiğini de belirtelim.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir