Art of CGI  30 Mayıs 2018   Ana Sayfa/Oyun & Sinema  

Gram Games 250 Milyon Dolara Satıldı

6 sene önce

5 yıl önce kurulan Türk mobil oyun şirketi Gram Games, dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga tarafından 250 milyon dolar nakit ve ek ödemeler karşılığı satın alındı.

Türkiye ve Londra’daki ofislerinde toplam 77 kişinin çalıştığı firma daha önce de 100 milyon dolar gibi bir yatırımla Peak Games’in bazı oyunlarını alan Amerikan menşeli Zynga tarafından 250 milyon dolara satın alındı.

Şirket, 1010!, Six! ve Merge Dragons gibi oyunlar ile tanınıyordu. Satın almanın ardından Zynga CEO’su Frank Gibeau “Türk mobil oyun şirketi Gram Games ekibinin özgün kültürü ve yaratıcı oyun geliştirme yöntemleri açıkçası bizleri çok etkiledi. Hızlı hareket ederek, zevkli, oynaması kolay ve bağımlılık yaratan oyunlar üretiyorlar.” diyerek şirkete dair duydukları ilgiyi dile getirdi.

Gram Games şu anda 3 milyon günlük aktif kullanıcıya sahip ve şirketin ücretsiz oyunları 170 milyondan fazla defa indirilmiş durumda. Günümüz kuruyla 1 Milyar 116 Milyon TL ye alınan firmanın CEO su Mehmet Ecevit ise satın alma ile ilgili şu açıklamada bulundu. “2012 yılından bugüne başarıyla yarattığımız Gram Games kültürünü, İstanbul ve Londra’daki stüdyolarda çalışan yetenekli takımımızı ve başarılı sayısız oyunumuzu Zynga şirketinin dünya çapında etkin organizasyonuyla birleştirmekten gurur duyuyoruz. Zynga’nın dünyayı oyunlarla bağlama misyonuna derinden inanıyoruz ve takımları ile birlikte çalışmaya başlamak için çok heyecanlıyız” dedi.

Ekibin Merlin’in Kazanı sitesiyle bundan 2 yıl önce gerçekleştirdiği röportaj, oyun geliştirme sürecindeki herkes için ilham niteliğinde. Ayrıca hem Peak Games hemde Gram Games gibi yerli firmaların oyun motoru olarak Unity’i kullandıklarını bilmenizde fayda var.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir