Art of CGI  25 Nisan 2018   Ana Sayfa/Teknoloji  

Nvidia’dan Adobe’ye Göz Dağı

6 sene önce

Ekran kartı denildiği zaman AMD’nin ezeli rakibi şimdi de elindeki maddi güç ve teknolojiler ile Adobe’ye kafa tutar hale geldi.

Son zamanlarda özellikle yapay zeka ve derin öğrenme tarafına ağırlık veren firma, yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Nvidia tarafından kısa bir video ile tanıtılan yeni teknoloji, direkt olarak Photoshop içerisinde yer alan “Content-Aware Fill” özelliğini hedef alıyor. Yani fotoğraflar içerisindeki istenmeyen objelerin yok etme ve seçili alanı çevre pikseller yardımıyla doldurma özelliği.

Ekran kartı devi Yapay zeka ve derin öğrenme altyapısı temelinde çalışan sistemi ile photoshoptan ziyade genel olarak tüm içeriği değerlendiriyor. Photoshop taki Content-Aware Fill ise sadece çevredeki piksellere dikkate alıyor. Örneğin seçilen bir gözü “sistem tarafından oluşturulan” başka bir gözle değiştirebilen teknoloji, yeni içerik ve tamamlama yapma konusunda sınırları zorluyor.

Yapay zeka temelli sistemi binlerce fotoğraf ile eğiten firma, henüz geliştirme sürecinde bulunan “Partialcopy Inpainting” özelliğine dair bilgilendirici videoya aşağıdan bakabilirsiniz.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir