Art of CGI  8 Aralık 2017   Ana Sayfa/Teknoloji  

Dünya’nın En Güçlü Ekran Kartı: Titan V

7 sene önce

Nvidia’nın sözleriyle “şimdiye kadar tasarlanmış en güçlü PC GPU’su olan Nvidia Titan V” tanıtıldı. Nvidia’nın yeni Volta mimarisine sahip, son tüketiciye ulaşan ilk kartı Titan V ile tanışın.

Titan V’nin tüketici odaklı olduğu söylense de ülkemizdeki kur farkından dolayı alınması çok güç. Çünkü fiyatı 2999 dolar(11.500 TL) gibi astronomik bir rakama denk geliyor. Tabiki de ekran kartının genel amacı ise oyun değil. Şimdi GTA V’i kaldırır mı diye sormayın lütfen. 🙂 Daha çok yapay zeka ve bilimsel simülasyon işlemlerine odaklanan kartta 21,1 milyar transistör, 11GB HBM2 bellek, 5120 CUDA çekirdeği ve 640 “tensör çekirdeği” ile 110 teraflopluk performans sağlıyor.

Buradaki cuda sayısına bakacak olursak en yakın rakibi olan 1080 ti da 3584 cuda var. Malumunuz üzere GPU render işlemlerinde cuda oldukça önemli. Octane, redshift tarzı ekran kartı üzerinden render alan yazılımlar cuda sayısını dikkate alırlar.

Her ne kadar vram kullanımı 2li 3lü kart kullanımlarında arttırılmasa da bu karttaki 12 gb bellek 1080 ti ile karşılaştırıldığında o kadar yüksek bir hafıza sunmuyor. Ve 1080 ti şu anda 710 dolar civarında. Bu fiyata 4 adet 1080 ti kart alarak elde edeceğiniz cuda gücü tam tamına 14336. Tabiki her şey cuda ile bitmiyor. Uzun süren AR-GE sürecinden sonra üretilen bu kartta volta mimarisinin verdiği güç ile performans artışı olacağı aşikar.

Ama oyun meraklısı iseniz konsollar için 4K oyun performansında için 8 teraflopluk güç yeterli olurken PS4 Pro’da 4 teraflop, Xbox One X’de de 6 teraflop olduğunu görürsünüz. Bunlara kıyasla 110 teraflopluk güç cidden ağız uçuklatacak cinsten.

Son dönemlerde kripto paralar için madencilik yapanlardan dolayı büyük ilgi gören ekran kartları, bu yüzden fahiş fiyatlara satılmaya başlanmıştı. Tüm bunları zaman gösterecek. Ekran kartı, yurt dışında bugün satışa sunuldu. Ayrıntılı bilgi için buradan buyurun.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

“Dünya’nın En Güçlü Ekran Kartı: Titan V” için 2 cevap

  1. Umut dedi ki:

    Stacked memory olduğu için nvlink ile iki kart 24 GB memory ye ulaşıyor mu. Pascal Quadro gp-100 gibi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir