Art of CGI  11 Temmuz 2018   Ana Sayfa/Sektörel  

NVIDIA’dan Noise Olayına Kökten Çözüm

6 sene önce

NVIDIA, diğer benzer şekilde bozulmuş görüntülerin (noise) örnekleri üzerinde eğitilerek fotoğraflardan gelen noiseleri ve artefaktları kaldırabilen son yapay zeka çözümü hakkında bilgi yayınladı. Buradan yazıyı okuyabilirsiniz.

Aslına bakılırsa, düşük ışıkta çekilmiş fotoğraflarınızı çekebilir ve noiseleri otomatik olarak kaldırabilirsiniz? Fotoğraf kitaplığınızda grenli veya pikselli resimler var ve bunları düzeltmek mi istiyorsunuz? Bu derin öğrenmeye dayalı yaklaşım, sadece bozuk fotoğraf örneklerine bakarak fotoğrafları düzeltmeyi yapmaktadır. Tabi sadece çekilen fotoğraflar için değil. Bizim sektör için noise li renderlar içinde kullanılabilir.

Alandaki son derin öğrenme çalışmaları, gürültülü ve temiz görüntülerin örnek çiftlerini göstererek görüntüleri geri yüklemek için bir sinir ağını eğitmeye odaklanmıştır. AI daha sonra nasıl fark yaratacağını öğrenir. Bu yöntem farklıdır çünkü yalnızca gürültü veya tane ile iki giriş görüntüsü gerektirir.

Bu yapay zeka algoritması gürültü içermeyen bir görüntünün neye benzediğini hiç göstermeden, gürültüleri (noise) otomatik olarak kaldırılabilmektedir. Çalışma NVIDIA, Aalto Üniversitesi ve MIT’den araştırmacılar tarafından geliştirildi ve bu hafta İsveç’in Stockholm kentinde düzenlenen Uluslararası Makine Öğrenim Konferansı’nda sunuldu.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

“NVIDIA’dan Noise Olayına Kökten Çözüm” için 2 cevap

  1. Taha dedi ki:

    Peki kullanıma sunuldumu ? sunulduysa nasıl kullanabiliriz, yada ne zaman sunulucak ?

    • Art of CGI dedi ki:

      Daha geliştirme aşamasında geçtiğimiz günlerde konferansta ön tanıtımı yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir