Art of CGI  12 Kasım 2018   Ana Sayfa/Oyun & Sinema  

Oyun Sektörüne Yönelik Karakter Tasarımı Nasıl Yapılır

6 sene önce

Son zamanlarda oyun sektörü popülerliğinin artmış olması su götürmez bir gerçek. Oyun geliştirene devletimizin KDV’yi kaldırmasından sonra sektör dahada canlanacak.

Eğer sizde oyun geliştirmeye ilgi duyuyorsanız nereden başlamalıyım diye kafanız karışıksa burada bilgilendirici bir yazı yayınlamıştık. Aşağıdan Freelancer Artist ve Oyun Geliştirici Bahtiyar Ardin tarafından hazırlanan oyun karakterinin nasıl hazırlanacağı teknik anlatımı size bu konuda yardımcı olacaktır.

Photoshop’ta başlayan eskiz çalışmasından dolayı sculpt yazılımlarının babası konumunda ZBrush ile devam eden karaktere (Mag-iceman) daha sonra Marvelous yazılımı ile elbise giydiriliyor. 3D boyama yazılımı Substance ile de buz kısımları boyananan karakter daha sonra Maya ile riglenerek son hale getiriliyor. Aslen bu konularda Generalist olmak önemli yada bir ekip ile çalışmakda mantıklı.

Oyun karakterinde ayrıca dikkat edilmesi gereken en önemli kavramlardan biride low-poly mantığıdır. Çünkü 15-20 milyon poligondan ortalama bir karakteri hiçbir oyun motorunda kullanamazsınız. O yüzden retopo kavramına da hakim olmalı ve bake texture işlemleri aşırı derece de önem vermelisiniz.

Karakter bitince tabi herşey bitmiyor. Daha bunun oyun motoru kısmı ve C++, C# yazılım dillerini yada Unreal üzerinde ki Blueprint ile görsel programlama olaylarına dalmanız gerekecek. Kısacası göründüğü kadar basit olmayan bu olaylara ilginiz varsa yine de bir yerlerden başlamak gerek.

Sanatçının Artstation profiline buradan Youtube sayfasına da buradan ulaşarak destek olabilirsiniz.

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

“Oyun Sektörüne Yönelik Karakter Tasarımı Nasıl Yapılır” için bir cevap

  1. Nurdan dedi ki:

    Çok güzel bir uygulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir