Art of CGI  8 Ocak 2018   Ana Sayfa/Röportaj  

Serdar Yazıcı ile Röportajımız

6 sene önce

Şu anda bir çok prime time dizide görsel efekt sanatçısı olarak görev alan Serdar Yazıcı ile yaptığımız röportaja geçmeden önce sanatçıya ait Vimeo hesabına buradan Youtube hesabına da buradan ulaşabilirsiniz. Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkürler.

1- Sizi tanımayan arkadaşlar için Serdar Yazıcı kimdir?

Ne demek ben teşekkür ederim. Doğma büyüme Sivas’lı olan Serdar YAZICI 2011 yılının son aylarında Max ile tanışıp, İnan ARSLAN’ın modelleme dersleri ile CG sektörüne giriş yapmış ve uzun yıllar evinde tek başına birşeyler yapmaya çalışmış bir VFX aşığıdır.

2- Görsel efekt işleri ile ne zamandır uğraşıyorsunuz.  CG sektöründe başka alanlara ilgi duydunuz mu? Ve başka alanlarda çalışmalar yaptınız mı?

Yanlış hatırlamıyorsam 2013 yılının ilk aylarında ufak çaplı test maksatlı bir kaç çalışma yapıp görsel efekt alanına ilk adımları atmıştım.

CG sektöründe VFX dışında ilgi duyduğum alan ne var diye baktığımda tasarım konusunda ufak projelerim var diyebilirim ilerde vakit buldukça boş zamanlarım da birşeyler yapmayı düşünüyorum. CG sektöründe her alanda irili ufaklı çalışmam bulunmakta 2D grafik ve tasarım da buna dahil.

Aşağıdan Önay Günkut ve Serdar Yazıcı ortak çalışması Dragon VFX Shot adlı çalışmayı izleyebilirsiniz.

3- Ticari iş deneyimleriniz nelerdir ve aktif olarak şu anda hangi firmadasınız?

Ticari manada modelleme en çok iş yaptığım alan, çoğu kişi bilmesede iyi bir modelciyimdir ama bu alanda bir hedefim olmadığından yaptığım işleri paylaşmıyorum.

Modelleme yanın da render, tasarım, animasyon ve VFX alanlarında yurt içi ve yurt dışına yaptığım ufak çaplı iş tecrübelerim bulunmakta. Şuan İstanbul’da Digiflame VFX ve Animasyon şirketinde Senior 3D Generalist ve VFX Artist olarak çalışmaktayım.

4- Aktif olarak kullandığınız yazılımlar nelerdir? Bizlere bu konuda öğrenmemizi tavsiye ettiğiniz yazılımlar hangileri?

Aktif olarak kullandığım programlar, modelleme, animasyon, UV açma ve kumaş simülasyonu için 3Ds Max, VFX işleri için Houdini FX, render için Clarisse IFX, kaplama, boyama için Substance Painter, komp için AE yada Nuke, gerekirse Premiere kullanıyorum.

VFX konusunda bir program tavsiyesi istiyorsanız ilk başta Houdini FX programını öneririm ardından Maya programı da güzel bir seçim olabilir. Aslında programlar bir araçtır ama eğer büyük çaplı işler yapmak isterseniz bu saydığım araçlar sizi yarı yolda bırakmaz.

5- Sizce Houdini yazılımı VFX’in neresinde. Houdini ile en stabil çalışan render motoru öneriniz nedir?

VFX alanında Houdini FX programı ilk sırada dersem çokta yanlış bir söz söylemiş olmam diye düşünüyorum, programın önüde açık görünüyor ve git gide artan bir popülaritesi var.

Houdini FX ile en stabil çalışan render motoru tabiki fabrika cıkışlı olan kendi render motoru Mantra, ama Mantra çok kaliteli bir render motoru olmasına karşın biraz yavaş kalıyor, bu yüzden farklı arayışlar içine gireceklere CPU tarafında Clarisse IFX, GPU tarafında ise Redshift i öneriyorum.

6- Malum çok kısıtlı Türkçe kaynak olan Houdini için, bu yazılımı öğrenmek isteyenler nasıl bir yol izlemeliler.

Türkçe kaynak dediğiniz gibi yok denecek kadar az, aslında Houdini yi en iyi yine Houdini’nin kendisinden öğrenirsiniz. Houdini nin help kısmı en iyi öğretici diye düşünüyorum, aradığınız şeyin açıklamasını okuyup varsa örnek sahnelerine bakıp en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz, tabi bunları program içinde nasıl ve nerede kullanacağınızı anlamak için programın işleyişini çözmüş olmanız gerekiyor, bunun içinde SideFX in sitesindeki başlangıç seviyesi derslerini öneririm.

7- Houdini Türkiye gurubunu Timuçin Özger ile birlikte kuranlardan birisiniz. Bundan sonraki süreçte ülkemizde Houdini eğitimine dair içerik üretme planları ya da özel eğitim verme düşünceleriniz var mı?

Timuçin ÖZGER benim Houdini FX programına başlama kararı aldığım ilk günlerden beri yoğun iş temposuna rağmen bana yardımını esirgememiş çok değer verdiğim bir kişidir, adı geçince belirtmeden geçemedim.

Houdini Türkiye grubuna gelecek olursak aslında planlı, programlı bir olay değildi, bir anda sohbet arasında gelişti ve pekte benim kontrolümde gerçekleşmedi ama Ülkemizdeki Houdini FX programına olan ilgi ve alakayı görebilmek için iyi oldu diye düşünüyorum.

Özel ders konusunda bir kaç kişiden istek aldım ama fiyat konusunda anlaşamadık, fakat ilerde boş vakitlerimde youtube kanalımda yayınlamak için Türkçe dersler yapma düşüncem bulunmakta.

8- Görsel efekt ile uğraşacak arkadaşların sizce nasıl bir pc donanımına ihtiyaçları var? Kişisel anlamda en çok hangi donanıma yatırım yapmalılar?

Güçlü bir donanıma ihtiyaçları var 🙂 Şaka bi yana bu soru bütçe meselesi şimdi burada neredeyse bir araba değerinde sistem yazıp insanların şevkini kırmak istemem, programı kurabildiğiniz her pc de FX yapılabilirsiniz. Özellikle öğrenme aşamasında donanıma pek takılmamak lazım hatta düşük özellikli bir donanım sizi optimize edici şeylere zorlayacağından yeni başlayanlar için  bir avantaj bile diyebilirim.

Houdini için güçlü bir CPU ve bol miktarda RAM kişinin zamandan tasarruf yapmasına ve büyük, detaylı işler çıkarmasına olanak sağlar.

Daha iyi anlaşılması için bir örnek ile büyük, detaylı derken ne kastettiğimi anlatmaya çalışayım. Mesela bir sahil kasabasını vuran tusunami sahnesinde sıvı simülasyonu yaptığımızı düşünelim sahnemizin ölçeği büyük olduğundan partikul, parçacık ( artık ne diyorsanız ) sayımız çok olacak bunun için bol miktarda RAM e ihtiyarcımız var.

Bu partiküllerin hesaplanması içinde güçlü bir CPU ya hatta CPU nun hesaplayıp RAM e yazdığı bilgilerin hizli bir şekilde kaydedilmesi içinde hızlı bir HDD ye ihtiyarcımız var. HDD yavaş olur ve hesaplanan frame in dataları RAM den HDD ye aktarılmadan yeni frame in dataları RAM e yazılırsa RAM şişmeye başlar, buda simülasyon un ilerleyen framelerinde RAM in tamamen dolmasına, simülasyon zamanınızın 10 kat 20 kat artmasına sebebiyet verebilir.

9- Yerel ve uluslararası arenada örnek aldığınız yakından takip ettiğiniz sanatçı veya sanatçılar kimledir?

Örnek aldığım belirli bir sanatçı yok ama Vimeo da FX ve Animasyon içeren her videoyu takip etmeye calışıyorum.

Sanatçı ismi saymak gerekirse ilk aklıma gelenler Volkan KAÇAR, Timuçin ÖZGER, Berk HAKGÜDER, Tuba YALÇIN, Steven Knipping, Igor Zanic, Will Wallace, Arman Yahin.

10- CG ve tasarım konularında takip ettiğiniz yerli ve uluslararası platformlar, dergiler, siteler hangileri?

CG sektörünü takip etmek için takip ettiğim yerli yada yabancı bir forum yok. Takibim daha çok beğendiğim firmaların internet siteleri, sosyal medya hesapları, Vimeo ve varsa Youtube sayfaları üzerinden gerçekleşiyor.

11- Görsel efekt konularına ilgi duyan arkadaşlar bu konularda uzman olmak için nasıl bir yol izlemeliler?

Ben tek bir yol çizip işte bu yolu izlemeliler diyemem, çünkü bende hala bu yolda yürüyen biriyim ve bu yolculuk hiç bitmeyecek zaten bitmemelide.

Birde bu işte bir yerlere gelebilmek için ilgi duymanin ötesinde daha farklı şeylere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum mesela çok çalışmak, sabırlı olmak, yetenekli olmak yada çok sevmek hatta sevmenin ötesinde Aşık olmak…

Sanatçıya ait bazı simülasyon çalışmalarını aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

İçeriği Sosyal Medyada Paylaşmak İster misiniz?

Art of CGI Yazar Notu:

“Serdar Yazıcı ile Röportajımız” için 2 cevap

  1. Mahmut Yazıcı dedi ki:

    Bir Yazıcı’nında 3D ile ilgilenmesi gururlandırdı beni. Başarılarının devamını dilerim.

  2. Koray BAKIR dedi ki:

    Çok teşekkürler. Bu işe ilgi duyanlar için motive edici bir paylaşım olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir